Zákaznická podpora:+420 724 626 133eshop@ovocnak.cz
    Měna
    CZK

    Právo - Ovocné mošty se zrodily díky krizi

    Podnikání rozjeli se zemědělskými stroji, jako první přivezli do Česka automaty na mléko, teď bodují s ovocnými mošty. „Díky mlékomatům jsme si uvědomili, jak obrovský rozdíl je mezi nadojeným mlékem a tím, co se prodává. Stejné je to s mošty. Někde jsou 100% džusy fajn, ale většina nestojí za nic,“ říká Tomáš Kořínek ml. z rodinné firmy Ovocňák.

    Společnost, která má svou základnu v moravských Rudicích u Uherského Brodu, začala hned po revoluci obchodovat se zemědělskými stroji. „Táta je nakupoval ze zahraničí a dál prodával v ČR a SR, já i bratr Matěj jsme mu už jako malí ve firmě pomáhali - zametali jsme podlahy, natírali obrubníky. Nikdy nás nenapadlo, že bychom dělali někde jinde,“ vypráví Tomáš Kořínek ml. (33) s tím, že vše výrazně změnil rok 2008.

    Bez chemie, či přidaného cukru

    „Začala ekonomická krize a táta hledal další oporu, o kterou bychom se mohli opřít, kdyby nám stroje nešly. V té době už jsme měli koupený areál v Beckově na Slovensku vzdálený od Rudic jen čtyřicet kilometrů. Byla tu i vlastní porážka na vepřové, tak jsme chovali prasata,“ říká Tomáš Kořínek ml. s tím, že ale byli pořád ve ztrátě, kvůli extrémně nízkým výkupním cenám vepřového, a to měli i vlastní krmivo.

    Nakonec začali na úpatí Bílých Karpat pěstovat ovoce na svoje stoprocentní ovocné mošty a pyré. Ty jsou bez konzervantů, bez přidaného cukru nebo barviv. V Beckově dnes rostou švestky, hrušně, meruňky, višně, pěstuje se tady také rakytník nebo arónie.

    „Postupně jsme vysázeli nové stromy. Na třinácti hektarech je jich třináct tisíc a to včetně závlahy. Nepoužíváme žádnou chemii, pracujeme na tom, abychom mohli na svoje produkty dávat označení bio. Květy jsme tak proti škůdcům letos stříkali jen rostlinným olejem,“ vysvětluje muž, jenž má v Ovocňáku na starosti obchodní aktivity.

    Jen jablka byste v sadech pod romantickou zříceninou hradu Beckov hledali marně. Pěstují je ve velkém místní, Kořínkovi je od nich nakupují. „Pokaždé děláme směs nějakého ovoce s jablky. Ty mají hodně kyselinky a cukru, který dodá konečnému výrobku požadovanou sladkost nebo svěžest,“ říká Tomáš.

    V nabídce mají i zeleninová pyré, lisované ovocné plátky sušené třicet hodin při dvaačtyřiceti stupních nebo mošty balené v ekologických bag-in-boxech. Za rok dodají na trh 700 tun své produkce. Kromě farmářských obchodů nebo těch se zdravou výživou je k dostání v e-shopu Ovocňáku nebo on-line obchodech typu Rohlík a Košík.

    Pro maminky s malými dětmi

    Na Slovensku se ovoce určené na šťávy omyje vodou, rozdrtí a nasype do lisu. Vylisovaná šťáva se filtruje a šetrně pasteruje při teplotě 83 stupňů. Při výrobě pyré se ovoce a zelenina před zpracováním ručně třídí, drť se dokonce dvakrát pasíruje, aby dřeň byla úplně jemná, pak se pasteruje. Do spotřebitelských obalů se pak vše stáčí v Rudicicích.

    „Nejvíc práce je se sběrem rakytníku kvůli ostrým bodlinkám na větvích. Letos jsme navíc poprvé bojovali i s nálety špačků. Za tři dny jsme měli sklizeno, přesto jsme tak o čtyřicet procent úrody přišli. Z rakytníku děláme kromě moštů a pyré i džemy, sirupy a čaje.“

    Jak obchodní ředitel zdůrazňuje, jejich výrobky jsou určeny hlavně maminkám, které chtějí dávat svým dětem zdravé pití nebo svačinu; pyré je vlastně taková malá ovocná přesnídávka. Zákazníky jsou ale všichni, kdo vyznávají zdravý životní styl. Ovocňák nemohou díky výraznému obalu přehlédnout.

    „Pořád se nemůžeme s tátou shodnout, jestli to s jeho barevností nepřeháníme, já tvrdím, že obal prodává, musí proto v regálu přitáhnout. Už ale děláme i umírněnější variantu - dvě stě gramového pyré v matném provedení s decentní stuhou. Balení je ideální pro větší děti od 5 let, a co se nesní se může schovat třeba opět do kabelky.“

    Rodinná firma rozvíjí v Beckově i další zemědělské aktivity. Výliskami, které vzniknou při zpracování ovoce, se krmí Charolaiský skot. „Stará se o ně bratr Matěj, který je zootechnik. Charoláky nemáme na maso, ale chceme si vychovat kvalitní plemenné býky. Ti jsou tady dole v beckovském areálu, krávy s telaty na pastvinách.,“ uzavírá Tomáš Kořínek ml..

    Jana Hanušková

     

     zdroj: https://media.monitora.cz/pdf-preview/1785/70611668-e5fd79ef6399108220ac/