Osvěžující limča, která podpoří imunitu. Navíc je plná probiotik, vitamínů C a oproti komerčním syceným nápojům neobsahuje žádné chemické přísady, konzervant ani barviva - o všechno se tu postará sama příroda.
Tak jednoduchý recept, že ho zvládne i naprostý nováček ve fermentaci. Navíc je to super začátek do úplně nového světa - světa přírodních probiotik a unikátní chuti.
Pojďme se tedy společně podívat na to, jak lze doma připravit chutnou, lehce perlivou a osvěžující domácí limonádu, která může pozitivně ovlivnit zdraví trávicího systému a udržet rovnováhu mikroflóry díky obsaženým probiotikám, které vznikají v průběhu přirozeného způsobu fermentace. Navíc při její přípravě máte naprostou kontrolu nad množstvím cukru, takže při malém experimentování lze dojít k chutnému výsledku s nižším obsahem kalorií a přebytečným příjmem cukru.
POZOR - domácí fermentovaná limonáda se sice považuje za nealkoholický nápoj, ale díky přírodní fermentaci může obsahovat stopové množství alkoholu, které by však nemělo překročit více jak 0,5%.
Tak co, jdeme se pustit do fermentace?
Potřebné ingredience na cca 2,5 litru limonády:
Na zázvorový startér:
- 100 g třtinového cukru
- 70 g kořene zázvoru v BIO kvalitě
- 250 ml neperlivé vody (doporučuju balenou)
Na domácí limonádu:
- 5 sáčků rakytníkového nečaje (já použil tento od firmy Ovocňák)
- 2 pomeranče v BIO kvalitě
- 2 mandarinky
- 150 g třtinového cukru
- 2 litry neperlivé vody (doporučuju balenou)
- 60 ml zázvorového startéru
Příprava si zázvorového startéru zabere 7 dnů:
- Zázvor řádně omyjeme a nakrájíme (nebo nastrouháme) ho i se slupkou na co nejmenší kousky.
- Do zavařovací sklenice o velikosti cca 400 ml nalijeme 250 ml vody, ve které necháme rozpustit cca 1 lžíci třtinového cukru. Poté přidáme nakrájený zázvor, vše zamícháme.
- Takto vše necháme odpočívat do dalšího dne při pokojové teplotě na místě, kde nesvítí přímé slunce a teplota nepřesahuje 26°C.
- Další den do směsi přidáme další lžíci cukru a lžíci zázvoru. Takto proces opakujeme každý den.
Domácí fermentovaná limonáda:
- Sáčky s nečajem zalijeme vařící vodou a necháme louhovat po dobu uvedenou na obalu. Poté sáčky vyndáme, přidáme cukr, řádně zamícháme a počkáme, dokud tekutina kompletně vychladne.
- Mezitím řádně omyjeme pomeranče a vymačkáme z nich společně s mandarinkami šťávu. Poté za pomocí škrabky z pomerančů oškrábeme kůru a následně nožem z ní vyřízneme všechnu bílou část (ta by zhořkla).
- Připravený a oslazený nálev společně s vodou přelijeme do velké sklenice 3 - 4 litrové sklenice, přidáme šťávu z citrusů, pomerančovou kůru a následně i zázvorový startér.
- Zavřeme víčkem a takto necháme odpočívat do dalšího dne při pokojové teplotě na místě, kde nesvítí přímé slunce a teplota nepřesahuje 26°C.
- Další den lehce pootevřeme víčko, znovu uzavřeme a necháme odpočívat.
- Takto opakujeme po dobu 3 - 4 dnů, dokud není limonáda hotová (v tekutině jsou vidět malé bublinky a slyšet šumění, když se sklenice otevře).
- Poté je třeba hotovou limonádu přelít do lahví a scedit kůru.
- Hotovou limonádu skladujeme v lednici po dobu 7 dnů.
Hotový zázvorový startér je možné používat pořád dokola (je téměř nesmrtelný, pokud se o něj
budeme starat správně), a zde je pár bodů, kterými bychom se měli řídit:
- mezi přípravami limonády uchovávejme zázvorový startér v lednici, kde je třeba ho alespoň jednou za 14 dnů nakrmit, a to lžící cukru a lžící nadrobno nakrájeného zázvoru
- den před potřebou startéru ho vyndáme z lednice, nakrmíme a počkáme alespoň do dalšího dne
- po každém použití startéru musíme doplnit stejný počet balené vody
- zázvor, který zůstává ve sklenici je během pár dnů ztrácí účel, proto lze občas startér scedit
- po nějaké době se na dně startéru začne dělat bílá sedlina - je to naprosto běžné a jedná se o zemřelé kvasinky a další - po určité době lze scedit (vypadá to estetičtěji)
- sledujme vzhled a vůni startéru, kde má vonět svěže po zázvoru a na jeho hladině by neměl být žádný bílý "závoj" nebo plíseň (v takovém případě je třeba startér vyhodit a začít znovu)